Трійця 2015: традиції святкування та народні вірування

ID:
1560
Количество прочтений:
1217
Последнее обновление:


Содержание:

Трійця - одне з найбільших релігійних свят, яке відзначають в усьому християнському світі. В Україні це свято шанують з прадавніх часів і дбайливо плекають багаті традиції, пов'язані з його святкуванням.

Свята Трійця: значення свята

Поняття «Святої Трійці» відображає триєдність Бога. Згідно із загальною православною символікою, Бог має три лики (три образи, три появи): Бог-Отець, Бог-Син і Бог-Святий Дух. Ці три уособлення рівні, вони не є частинами Бога, кожна з них - єдиний, всемогутній Господь. Божу триєдність можна порівняти з образом Сонця: є Сонце, є Світло, яке іде від Сонця, і є Тепло, яке іде від Сонця.

Свята Трійця на іконах
Переглянути фото в повному розмірі

Походження назви

В народі Трійцю називають по-різному: День Святої Трійці, Зіслання Святого Духа, П'ятидесятниця. Остання назва утворилася від того, що  зішестя Святого Духа  на апостолів сталося на 50-ий день після воскресіння Ісуса Христа. Ця подія співпала зі старозавітним святом П'ятидесятниці на честь дарування єврейському народу Закону на горі Синай. Про загальне святкування Трійці згадують ще в ІІІ ст. н.е., після чого і закріпилася традиція святкування Трійці на 50-ий день після Великодня. Оскільки дата останнього є рухомою, то й Трійцю святкуємо щороку по-різному: в 2015 році свято прийшлося на 31 травня.

Зелений тиждень: народні традиції 

Тиждень перед Трійцею називають «зеленим», адже й досі збереглася давня традицію прикрашати оселю різними рослинами, квітами, запашними травами, застилати підлогу зіллям, плести віночки із польових квітів. Перед тим, як це зробити, люди ходили до церкви і освячували зелень. А робилося це для того, щоб захистити домівку від злих сил, які, як вірили наші пращури, могли накоїти лиха у ці святкові дні.

Свята Трійця обряди фото
Переглянути фото в повному розмірі

Квітами не лише прикрашали власні оселі, а й несли букети до храму на знак пробудження природи та відновлення людської душі. За допомогою квітів ворожили на долю та на здоров'я. Дівчата пускали плетені вінки на воду: вінок, який потонув, вважався поганим знаком, той, що пливе, означав, що все буде гаразд, а якщо спинився на місці, то весілля буде не скоро. Ворожіння супроводжувалося співами і хороводами.

Дівчата у вінках фото
Переглянути фото в повному розмірі

Ще одне цікаве повір'я, що колись побутувало в народі, що в суботу напередодні Трійці не можна одному ходити в ліс, у поле,  купатися  у водоймах, адже там водяться русалки, які можуть залоскотати і затягнути необачну людину на дно.

Цей день називали ще русалчиним Великоднем, а господині робили жовті крашанки і роздавали дітям. Не можна було працювати напередодні великого свята, адже це прогнівить русалок і вони завдадуть якоїсь шкоди господарству. Щоб задобрити русалку, дівчата випікали хліб на свяченій воді і відносили його в поле, пригощаючи їх таким чином. А ще можна було сплести вінок для русалки і залишити його в лісі, тоді на знак подяки вона пошле дівчині заможного нареченого.

Дівчата у вінках фото
Переглянути фото в повному розмірі

Святкова їжа

Традиційно, як і на будь-яке велике свято, готували святкове  застілля. Зазвичай до П'ятидесятниці готували страви з яєць, молока, птиці, риби і, звичайно, свіжої зелені. Не обходилось і без випічки - млинців, рулетів, пирогів. Святковий стіл накривали в хаті, застилаючи стіл зеленою скатертиною, або на природі: у лісі, полі чи біля річки. Молодь влаштовувала різні ігри та народні забави, ворожила, співала пісень.

Трійця народні ігри
Переглянути фото в повному розмірі

Звичайно, багато давніх традицій наших предків не збереглося сьогодні, проте ми й досі кладемо зелень біля порогу, прикрашаємо домівку зеленими гілочками чи квітами, плетемо вінки. Ми - ще одне покоління, яке пронесе ці звичаї крізь віки і залишить їх для нащадків.

З прийдешнім вас Днем Святої Трійці, миру і злагоди у ваші оселі!

Недавние публикации Цікавий Київ: чотири іпостасі столиці
Замки та фортеці України: невідома історія
Дата публикации:
Автор:
Легка Катерина
Хотите еженедельно получать от нас анонсы статей и новостей? Подписывайтесь на рассылку :)

Самовывоз

Адрес: Киев, Украина, Константиновская 56а,
Телефон: +38 044 390 9090
E-mail: kiev@u-f-l.net

Пн.-Вс.: 8:00-22:00
Киев — бесплатная доставка курьером (с 09:00 до 21:00)