21 травня Україна відзначає День вишиванки! Частина 1

ID:
1532
Количество прочтений:
705
Последнее обновление:


Содержание:

Ось уже 9 років поспіль у третій четвер травня українці відзначають унікальне свято - День вишиванки. Це свято поки не є офіційним, воно не прикріплене до жодних історичних чи релігійних подій, не передбачає проведення офіційних заходів. Єдине, що має зробити кожен свідомий українець цього дня, - одягти вишиванку і прийти в ній на роботу, в університет, в школу. День вишиванки має на меті популяризувати українські звичаї і стародавні традиції, зокрема національний одяг, серед молоді та населення загалом.

21 травня День вишиванки
Переглянути фото в повному розмірі

В 2015 році свято української вишиванки припадає на 21 травня. Кількість людей, що збираються долучитися до всеукраїнської акції, обіцяє бути рекордною! От і ми вирішили підтримати цю прекрасну ініціативу, і одягнутися у вишиванки цього дня! А зараз, щоб вишита сорочка не була для Вас лише одягом, розкажемо Вам історію вишиванки, таку ж давню, і таку ж непросту, як доля нашого народу.

Історичний шлях традиційної вишитої сорочки

Від сивої давнини до початку ХХ століття

Звідки саме походить традиція вишиванок, достеменно невідомо. Проте є свідчення, що вишиті сорочки носили ще скіфи (про це зазначає в своїх мандрівних записах Геродот). Орнаменти на українських сорочках, що збереглися за останні кількасот років яскраво засвідчують свою схожість з символікою трипільської культури.

Історія вишиванки
Переглянути фото в повному розмірі

Кінець ХІХ ст. став для історії вишиванки переломним: її починають носити відокремлено від традиційного костюму, разом з європейським одягом. Засновником такої традиції вважають видатного письменника та діяча культури Івана Франка, який всюди з'являвся у вишитій сорочці під піджаком.

Радянський період

Справжній вибух моди на вишиванки відбувся в 20-х рр. ХХ ст. - період українізації в УСРР (Українській Соціалістичній Радянській Республіці). Тоді її одягали на різні урочисті загоди як звичайні люди, так і партійні керівники. Тоді ж було створень 3 типи чоловічої вишиванки для масового виробництва:

  • українка
  • гуцулка
  • чумачка

Види вишиванок
Переглянути фото в повному розмірі

Друга хвиля популярності вишитої сорочки в радянський період відбувся за часів Микити Хрущова, який і сам часто з'являвся у вишиванці на партійних зібраннях, задаючи таким чином моду усім іншим. Завдяки цьому вишиванка стала частиною ділового одягу.

Незалежність

В період між відставкою М.Хрущова і здобуттям Україною незалежності вишиванка переживає непрості часи, стаючи елементом винятково дисидентського руху та шістдесятництва. Проте після виходу нашої країни з Радянського Союзу ситуація кардинально змінюється і вишита сорочка знову набуває загальнонародного значення. Піку популярності вона набула після Помаранчевої революції, коли прокинулася національна свідомість.

Українська вишиванка прапор
Переглянути фото в повному розмірі

Після останніх подій в Україні питання самоідентифікації постало особливо гостро. Українська символіка, патріотичні гасла, давні традиції - все це відроджується дуже стрімко і популяризується не лише в Україні, а й в усьому світі. Багато світових зірок засвідчують солідарність з українським народом і свою підтримку, вдягаючись у жовто-блакитні кольори чи вишиванку.

Українка у вишиванці
Переглянути фото в повному розмірі

Сьогодні вишиванка є у кожного другого українця. Ще один яскравий захід, окрім Дня вишиванок, коли на вулицях українських міст людей у сорочках з вишитими квітковими орнаментами можна побачити масово, це Парад вишиванок, який проходить 24 серпня, на День Незалежності. Але до нього ще далеко, тому поки готуємося до 21 травня. Про символіку і значення орнаментів на українських вишиванках читайте вже у наступній статті.

Недавние публикации Вулиці Києва та їх історії
Про що мовчить українська вишиванка? Частина 2
Дата публикации:
Автор:
Легка Катерина
Хотите еженедельно получать от нас анонсы статей и новостей? Подписывайтесь на рассылку :)

Самовывоз

Адрес: Киев, Украина, Константиновская 56а,
Телефон: +38 044 390 9090
E-mail: kiev@u-f-l.net

Пн.-Вс.: 8:00-22:00
Киев — бесплатная доставка курьером (с 09:00 до 21:00)